Current Consorts: Difference between revisions
No edit summary |
|||
| Line 194: | Line 194: | ||
!Since | !Since | ||
|- | |- | ||
|[[Baden]] | |||
|[[File:Wittelsbach_Elisabeth_1973.png|frameless|225x225px]] | |||
|[[Princess Elisabeth of Bavaria (b. 1973)|Princess Elisabeth of Bavaria]] | |||
|[[Bernhard, Grand Duke of Baden|Bernhard]] | |||
|29 December 2022 | |||
|- | |||
|[[Hesse]] | |||
|[[File:Faber-Castell_Floria.jpg|frameless|225x225px]] | |||
|[[Countess Floria of Faber-Castell]] | |||
|[[Donatus, Grand Duke of Hesse|Donatus]] | |||
|23 May 2013 | |||
|- | |||
|[[Luxembourg]] | |||
| | | | ||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|[[Mecklenburg]] | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|[[Oldenburg]] | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|[[Saxe-Weimar-Eisenach]] | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|[[Tuscany]] | |||
| | | | ||
| | | | ||
Revision as of 19:53, 9 July 2025
Empires
| Country | Photo | Consort | Monarch | Since |
|---|---|---|---|---|
| Austria-Hungary | Francesca von Thyssen-Bornemisza | Charles II | 4 July 2011 | |
| Brazil | Princess Maria Beatrice of Italy | Pedro V | 27 December 2007 | |
| Germany | Princess Katherine of York | Georg Friedrich | 27 August 2011 | |
| Russia | Prince Franz Wilhelm of Prussia | Maria II | 21 April 1992 |
Kingdoms
Grand Duchies
| Country | Photo | Consort | Monarch | Since |
|---|---|---|---|---|
| Baden | Princess Elisabeth of Bavaria | Bernhard | 29 December 2022 | |
| Hesse | Countess Floria of Faber-Castell | Donatus | 23 May 2013 | |
| Luxembourg | ||||
| Mecklenburg | ||||
| Oldenburg | ||||
| Saxe-Weimar-Eisenach | ||||
| Tuscany |
Duchies
| Country | Photo | Consort | Monarch | Since |
|---|---|---|---|---|
Principalities
| Country | Photo | Consort | Monarch | Since |
|---|---|---|---|---|




















